menu_01
Úvodní stránka Rebel Bike
O společnosti Rebel Bike
Akce Rebel Bike
Půjčovna Rebel Bike
Jízdní kola, dětské vozíky, tažné tyče, prodej, stavba, servis, repase Rebel Bike
Fotogalerie a videogalerie Rebel Bike (1999 - 2011)
Bazar jizdních kol a komponentů Rebel Bike
Partneři a spolupracovníci Rebel Bike
Internetový obchod Rebel Bike
menu_11
Nadpis anketa
Proč nepoužívám jízdní kolo jako dopravní prostředek?
Celkem hlasovalo: 120125
Anketa paticka Nadpis fotogalerie
poslední vložená fotografie
Zdeněk Dokoupil a Tomáš Kvasnička na elektrokolech Orange Alpine 6e Factory na Singltreku pod Smrkem (podzim 2018)

počet fotografií: 31133

více
Fotogalerie paticka Nadpis anketa
Myslíte si, že je elektrokolo vhodné také na sportovní jízdu?
Celkem hlasovalo: 69824
Ano26298
Ne22487
Nevím21039
Anketa paticka Nadpis odkazy
Postav si svého Singulara!
Singular kalkulačka
vše o Singular Cycles
trvalý odkaz Singular Cycles
Cesky pohar patickaPůjčovna Rebel Bike, obecné informaceNadpis půjčovna
Půjčovna horských a skládacích kol, dětských vozíků, tažných tyčí a cyklosedaček
paticka Nadpis zboží z e-shopu
Teleskopické sedlovky Kind Shock
Kind Shock Drop Zone
Kind Shock Drop Zone R
Kind Shock Super Natural R
Zbozi z e-shopu paticka Nadpis návštěvnost

Top list

Navrcholu.cz


Seo Servis

Navstevnost paticka
space
Detail článku

13.500 km a 3 roky zkušeností s Boschem

26.2.2014

poslat e-mailem tisk

Již před několika lety jsem s manželkou přesedlal z "obyčejného" kola na elektrokolo (20.000 km a 5 let zkušeností s epohonem). Nejsme invalidní, ale přece jenom již nejsme nejmladší (šedesátka na krku) a vzhledem k tomu, že jsme nikdy neprovozovali žádný sport na vyšší úrovni, tak stav naší tělesné schránky odpovídá věku.

Elektrokola se středovým pohonem Bosch (Aleš Linka)

Jízda na kole nám vždy ale přinášela pocit volnosti a uspokojení. S postupujícím věkem se však po cca 30 - 40 km měnilo potěšení v utrpení a tak padla volba na kolo s přípomocí. Jezdíme především v přírodě a tak jsem ihned vyřadil možnost s benzínovým motorkem - kdy širokému okolí dávíte na vědomost, že se blíží nějaká "splašená benzínová pila". Jednoznačně zvítězila elektrika, což značně usnadnilo rozšíření a zlevnění lithiových baterií, kdy na cca 100 km vystačíte s 3 - 5 kg baterií.

Zpočátku jsem snad každý rok měnil motory (to byly vždy nábojové, ať převodové nebo přímé), buď se rozpadly, nebo se hřály a tak jsem stále hledal něco dokonalejšího. Ale pořád to nebylo ono. Ve chvíli, kdy byla přípomoc nejvíce potřeba, tedy do kopce v nízké rychlosti, klesala jejich účinnost až k nějakým 30%, takže z 500W zbylo na pomoc cca 150W a zbytek se měnil na teplo (škoda energie v akumulátorech).

Až koncem roku 2010 začala výroba kol se středovým motorem Bosch a tak jsem se "plácl přes kapsu" a na jaře si zajel do Německa pro 2 kola s tímto pohonem - tady ještě nebyly k sehnání. Ne že by před ním středové motory neexistovaly (například Panasonic nebo Yamaha), ale s baterií za sedlovou trubkou mne nějak nezaujaly a také jsem ještě neznal výhody středových motorů, u nás se o nich nikde moc nepsalo.

Po 3 letech ježdění se středovým pohonem Bosch a zhruba 13.500 km jsme s manželkou konstatovali, že to byla nejlepší investice našeho života. Jak se dnes již všude píše, potvrzuji výhodu středových motoru v tom, že převodovka je až za motorem a motor vždy běží v optimální oblasti účinnosti (energii, kterou vezete sebou v akumulátorech, je velmi ekonomicky využita) a po zpřevodování vám oněch deklarovaných 250 W stačí skutečně na každý kopec!

Máme tak sjeté všechny na kole dosažitelné vrcholy českých hor (výškový rekord je kaplička nad Luční boudou). Problém nastane jen při šotolinovém povrchu, kdy se vám v sedě zvedá přední kolo nebo ve stoje zadní hrabe - ale to se mi stalo, jen když jsem táhl přívěsný vozík s váhou okolo 25 kg.

Loni na podzim mi to nedalo a koukl jsem se do motoru - uvnitř vypadá stále jako nový. Přes počáteční nedůvěru (a také zkušenostech s nábojovými motory) již věřím, že nebude problém dosáhnout deklarované životnosti okolo 30 tisíc km. Jediné, že jsem pro jistotu promazal ložiska na hlavním hřídeli.

Po výměně jednoho převodníku, dvou pastorků, tří řetězů, pedálů, plášťů a nespočetu brzdových špalků není kolo vůbec zralé na výměnu (bohužel - moc se mi líbí nová pohonná jednotka od Bosche - asi si ještě nějaký rok budu muset počkat, protože výdrž motoru je nad očekávání výborná) - žádné znaky opotřebení.

S přídavnou 20 Ah baterií máme jistotu 100 km v každém terénu a tak se naše výlety pohybují mezi 60 - 90 km s tím, že i na tom posledním se stále můžeme kochat a jediné problematické místo na těle je jen naše pozadí (také chvíli trvalo, než jsme našli to správné sedlo).

Tento typ pohonu (myšleno středový pohon) je ideální i pro několikadenní "puťáky", jež několikrát ročně s manželkou podnikáme. Když ve středu hlásí "rosnička" stálejší počasí, naplánujeme trasu od penzionu k penzionu s trasami mezi 70 - 90 km s minimem věcí v přívěsném vozíku a vyrazíme. Cestou stačí udělat 1-2 hodinovou přestávku (oběd, návštěva kulturní památky, či prohlídka města), požádat někde o elektrickou zásuvku (člověk se až diví co ochotných lidí v naší krásné zemi potká) a máte zase energii na dalších 20 - 40 km.

Při letošní výjimečné zimě, kdy jsem nemusel vůbec kola zazimovávat, nás ani nepotkalo ono nekonečné čekání na první jarní jízdu, jež nás vždy probouzí ze zimního "spánku".

Co říci závěrem. Nic dokonalejšího než středový motor zatím nikdo nevymyslel. Sázka na Bosche byla sázka na jistotu, jež se vyplatila (obecně na každý středový motor - ale mám zkušenosti jen s Boschem), ale přišel jsem o ono stálé přestavování kola na nové motory.

V součtu (pokud se potvrdí, že mi motor vydrží cca 6 let - ořibližně 30 tisíc km a vše tomu zatím nasvědčuje) jde proti nábojovým motorům vlastně o nejlevnější variantu. To potvrzují i nabídky zahraničních prodejců elektrokol, jež mají v nabídce cca 10 % kol s nábojovými motory a 90% se středovými (z toho polovina je s pohonem Bosch).

A varování na  konec - kdo si takové elektrokolo pořídí, tak si ho, stejně jako nás, tak získá, že na něm v sezoně stráví 10 a více hodin týdně (kdybych nemusel chodit do práce, kdoví jak by to dopadlo) - je to takový "Úpír z Feratu".

Mohlo by vás zajímat


(Přečteno: 2290x  |  autor: A.Linka  |  zdroj: archiv Rebel Bike  |  zpět )

Reklama
Elektrokolo - dopravní prostředek budoucnosti!

 

Novinky Rebel BikeNadpis hledání

Hledani patickaNadpis novinky

Ve spolupráci s časopisem Electric Bike Action CZ a Apache Bicycles jsme otestovali zcela nové trailové elektrokolo Apache Payat Comp 1.

více ]

Otestovali jsme extra silný pohon Bafang BBS-HD v kombinaci s baterií Apache Battery R7 614 Wh.

více ]

Sestavte si horské nebo sportovní elektrokolo Achilles s integrovaným středovým pohonem Bafang MaxDrive nebo Comp Drive Systems přesně podle vašich představ. Začněte vlastní barvou rámu, vyberte si léty prověřené komponenty a typ baterie s kapacitou přesně podle vašich požadavků.

více ]

Od středy 30.8. do pátku 1.9.2017 bude z důvodu účasti na cyklistickém veletrhu Eurobike 2017 ZAVŘENO. Děkujeme za pochopení.

více ]

Prohlédněte si nové video zaměřené na elektrifikovaná kola středovými pohony. Poznejte jak snadno jezdí do kopce, bez omezení z kopce, terénem nebo vodou.

více ]

Novinky paticka novinky emailem

zaregistrujte se pro zasílání novinek

rss 2.0
Nadpis RSS
Nadpis ČeMBA
trvalý odkaz ČeMBA
CeMBA paticka

  © 2001 - 2019 Rebelbike.com | Design arnemaDesign | Správa webu Rebel bike | Často kladené otázky (FAQ)

Rebelbike.com BBBparts.cz Detskevoziky.com Rohloff.cz Feltbikes.cz Singularbikes.cz Skladacikola.com
Najdete nás na Facebooku